Нимиц: Време е да се реши спорот за името!

by Фокус 10:11
10:11

Дојде време да се реши прашањето со името, вели во интервју за грчкиот весник Катимерини медијаторот во македонско-грчкиот спор, Метју Нимиц.

– Прво, треба да постои договор за името на државата кое ќе го содржи терминот Македонија, но и една разумна одредница. Според мое мислење, географска одредница би било најдоброто нешто за да се осигури достоинството на земјата, но исто така да се разграничи од големиот дел на Македонија, кој е нераскинлив дел од Грција – вели Нимиц.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Поврзани новости