Нилски коњ убил турист во Кенија додека го фотографирал

by fokus 09:17
09:17

Во кениската долина Рифт на брегот на езерото Наиваш, нилски коњ нападна и усмрти турист од Кина, и повреди уште еден, соопштија денеска локалните власти.

Немилиот настан се случил во саботата додека Кинезите го фотографирле пределот. Повредениот турист е згрижен во блиска болница во градот Наиваша, на 90 километри југоисточно од кенискиот главн град Најроби.

- Advertisements -

Само неколку часа претходно, друг нилски коњ во истата област убил риболовец, локален жител.

Истрагата за двата случаја е во тек.

Поврзани новости