Николовски: Поранешен пратеник на ДПМНЕ го има узурпирано Министерството за земјоделство

by Фокус 16:19
16:19

Заменик-министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, денеска презентираше документи од кој, како што рече тој, се гледа дека Илија Србиновски, поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен  Раководител на подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Битола, скандалозно ја злоупотребува државната функција.

-Семејството Србиновски буквално го има „освоено“ министерството. Таткото Илија заедно со синот и снаата се вработени во оваа институција, а  сопругата Слободанка, која е сопственик на фирмата  ИЗ „ДЕСИЛ“  добива 45 хектари државна земјоделска земја под концесија. Случајот на Илија Србиновски е класичен пример на злоупотреба на државните институции во партиски цели пред избори, рече Николовски.

- Advertisements -

Тој додаде дека овие функционери не се гонеле кога прекршуваат закони, не сносат последици за судир на интереси, ниту кривично одговараат за сторените дела.

-Затоа сме овде, ја оправдуваме нашата основна цел со влегувањето во институциите на државата, да бидеме контроли и да спречиме натамошна злоупотреба на државните функции во партиски цели. Вистината мора да излезе на виделина, а сите што го прекршиле законот, да одговараат, рече заменик-министерот Николовски.

 

Поврзани новости