Николовски: Имаме чувство дека ако пропадне Договорот, Грција ќе продолжи да дискутира за нов

by fokus

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, кој е во посета на Брисел на конференција на Европската Народна Партија (ЕПП) посветна на Западниот Балкан, за МИА вели дека, без да прејудицира кој би ја предводел следната грчка влада, уверен е оти и Сириза и Нова Демократија се свесни дека ќе биде потребен „нов подобар договор за името“.

И покрај изјавите на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, вториот човек на најголемата опозициска партија во Македонија тврди дека подобар договор може да се испреговара.

– Официјална комуникација нема, но сите информации коишто доаѓаат и од Сириза и од Нова Демократија, и чувството коешто го имаме е дека доколку ова пропадне тие нема да кренат раце и ќе продолжат да дискутираат со Македонија за нов подобар договор, вели Николоски.

Тој останува на истиот став којшто го имаше пред референдумот дека договорот не е добар и оти треба да се дојде до подобар, но признава дека тоа би значело дека Македонија нема да се зачлени во НАТО во наредната година како што се планираше доколку помине спогодбата со Атина.

Николоски вели дека не верува во пораките испратени од голем број европски министри и претставници дека без договорот, Македонија ја чека изолација.

– Не верувам дека е во интерес на било кого, најмалку на ЕУ, да ја изолира Македонија, мислам дека ќе направи сѐ да ја интегрира. Никој не може да ни го одземе правото да се бориме за подобар договор и мислам дека ќе го постигнеме, вели Николоски за МИА.

Поврзани новости