Николоски: Антикорупциска да провери како СДСМ дели хуманитарни пакети

by Fokus 13:36
13:36

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денеска ја обвини владејачката СДСМ дека ги поткупува граѓаните и притоа ја повика Антикорупциска комисија да го испита случајот.

„Имаме сознание дека се работи за директен поткуп на гласачи. Ова е акција планирана за изборите кои требаше да се одржат на 12 април и се обидуваат да прават поткуп на граѓаните, што е тешко казниво дело. Бараме Антикорупциската комисија да поведе постапка против СДСМ и да провери на кој начин се обезбедени овие таканаречени донации. Сметам дека има основа за покренување кривична одговорност за врвните одговорни лица во СДСМ“, посочи Николоски од денешната прес конференција.

- Advertisements -

Поврзани новости