„Независни Грци“ нема да го поддржат договорот, но и натаму ќе го поддржуваат Ципрас

by fokus 19:48
19:48

Помалиот коалициски партнер во грчката Влада, десничарската партија Независни Грци, најави дека нема да го поддржи ниту Договорот со Македонија, ниту предлогот на опозициската Нова Демократија за недоверба на владиниот Кабинет, иако иницијативата беше токму поради постигнатиот Договор.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, партијата Независни Грци на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, останува на досегашниот став во однос на прашањето со името, но паралелно и натаму ја поддржува Владата.

- Advertisements -

– Пратеничката група по состанокот и сега кога е во салата за време на седницата испраќа една порака. Прво едно големо благодарам до (лидерот на Нова демократија) Кирјакос Мицотакис за можноста што ни ја дава два дена да го прашаме лице во лице. Конечно да одлучи која е позицијата на Нова демократија. Конечно да реши да одбере меѓу кои позиции и линии ќе се движи, изјави портпаролот на Независни Грци, Теодорос Тосунидис.

Поврзани новости