Нема веќе вонредна состојба, дозволен транзит за странци, но мора да излезат за 5 часа

by Fokus 08:13
08:13

Во соопштението по вечерашната владина седница нема ниту збор за вонредната состојба, која истекува на полноќ. Со тоа се отвора патот за одржување на предвремените парламентарни избори на 5 јули.

Премиерот Оливер Спасовски денеска рече дека нема потреба од вонредна состојба и оти избори мора да има. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пак, рече дека е подготвен за отстапка за изборите да се одржат на 8 јули. ВМРО-ДПМНЕ тврди дека нема услови со оглед на големиот број заболени од коронавирус.

- Advertisements -

На последната седница пред истекувањето на вонредната состојба, владата донесе Протокол за непречен транзит на странски државјани низ територијата на Македонија, одобри барањата за помош на фирми и донесе уредби за поддршка на ученици и студенти.

До целосна либерализација на режимот за влез и излез од земјава, странците ќе може непречено да транзитираат низ Македонија, но само користејќи ги граничните премини Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан, Блаце и аеродром Скопје. При транзитирањето низ Македонија нема да смеат да излегуваат од соодветниот автопат или локален пат и земјава мора да ја напуштат за 5 часа.

Синоќа истече четвртата по ред вонредна состојба, а лидерите на политичките партии се уште не се договорила за датумот за избори. Изборите првично беа закажани за 12 април, а парламентот се распушти на 16 февруари, но поради пандемијата на коронавирус изборите беа одложени, а на 18 март беше прогласена вонредна состојба од 30 дена, која од тогаш се продолжува.

Поврзани новости