Нема притвор ниту за Јанкулоска

by Фокус 19:01
19:01

Основниот суд Скопје 1 денеска ги отфрли жалбите кои Специјалното јавно обвинитеслство ги поднесе откако Судот не и одреди мерка притвор на втората група испрашани осомничени во случајот „Титаник“. Во оваа група беа и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како и поранешниот генерален секретар на Влада, Кирил Божиновски.

-Кривичниот совет составен од тројца судии, по секој поединечен предмет по жалба на Обвинителството во кој како членови на совет учествуаа сите судии од Одделението за организиран криминал и корупција, донесе решенија со кое жалбите на Обвинителството за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското слеење на комуникациите, за лицата Г.Ј., К.Б., К.Т. и Н.В., се одбиваат како неосновани, а решението на судија на претходна постапка се потврдува, се вели во соопштението на Судот.

- Advertisements -

Од Судот известија дека решенија кои во текот на денешниот ден биле писмено изработени, се испратени до странките.

Поврзани новости