Нема поместување во преговорите, ниту Груевски ниту Заев не отстапуваат

by Фокус 14:14
14:14

На денешната лидерска средба нема никакви поместувања во преговорите, бидејќи и двете страни, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, се уште не отстапуваат од почетните позиции.

Како што брифираат партиските извори по паузата на денешната лидерска средба двете страни, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ,  не успеаваат да утврдат рамка во која би се одвивале понатамошните преговори за надминување на политичката криза.

- Advertisements -

Според неофицијални информации, Али Ахмети доставил предлог да се формираат работни групи кои би утврдиле мерки и решенија за излез од кризата, но Зоран Заев го отфрлил тој предлог опстојувајќи на ставот дека повлекувањето на Никола Груевски и формирањето на преодна влада е основен предуслов за било какви разговори.

По паузата, продолжи лидерската средба која е во тек.

Поврзани новости