Нема опасност од поголеми поплави, оценува ЦУК

by fokus 17:08
17:08

Нема опасност од поголеми поплави по зголемените врнежи во земјава, оцени денеска Главниот штаб за управување со кризи на својата 10-та седница која се одржа преку видеоконференциска врска.

На седницата, како што информираат од ЦУК, освен преземените мерки за справување со кризната состојба прогласена поради КОВИД-19, била разгледана и актуелната ситуација со врнежите од дожд.

- Advertisements -

Во однос на преземените активности во борбата против пандемијата, било истакнато дека преку координирани мерки и активности на субјектите во Системот за управување со кризи и со рационално искористување на расположливите национални ресурси ќе се обезбеди поголемо и сеопфатно дејствување во правец на превенција и спречување на ширењето на вирусот.

– Тоа се настојува да се извршува преку сеопфатно координирани мерки и активности на субјектите во Системот за управување со кризи, како и рационално и ефикасно искористување на расположивите национални ресурси, тековно, а и за нареден можен период во поглед на координирани активности за претстојната вакцинација, се вели во соопштението од ЦУК.

Оттаму информираат дека освен со Црвениот крст, во постојана координација се и со граѓанските организации што, според в.д директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, е со цел да се проширува фронтот за борба против пандемијата.

Поврзани новости