Нема Македонци меѓу жртвите во терористичкиот напад во Ница

by Фокус 14:12
14:12

Во синоќешниот напад во францускиот град Ница, во кои животот го загубија над 70 граѓани, а неколку десетици се повредени, нема жртви од Македонија, информира македонското Министерство за надворешни работи, истакнувајќи дека се во постојан контакт со надлежните институции во Франција.

Немилиот настан се случи кој ја потресе Франција се случи откако камиот удри во толпа луѓе кои присуствуваа на прославата по повод националниот празник на франција. Возачот на камионот околу два километри возел низ толпата луѓе кои се наоѓале на крајбрежното пристаниште, а потоа почнал да пука. Извршителот на терористичкиот напад е 31-годишниот Мохамед Лахуеџ Бухлел, кој живеел во Ница и во средата го изнајмил камион што го користел во нападот.

Сочуство за загиантите и повредените со францускиот колега Франсоа Оланд изрази македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој соопшти:

„Со шок и огорченост ја примив веста за терористичкиот напад во Ница, во кој животот го загубија голем број на невини лица и каде има голем број на повредени. Во овие тешки мигови на тага на пријателскиот народ на Француската Република, дозволете ми да изразам сочувство на семејствата на жртвите на овој грозоморен и антицивилизациски чин, а на повредените да им посакам брзо закрепнување. РM остро ги осудува и се спротивставува на сите терористички напади и е солидарна со Француската Република во борбата против тероризмот…“.

Поврзани новости