Нема да се зголеми старосната граница за пензионирање

by fokus 21:14
21:14

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска во вечерашното интервју на телевизија Телма рече дека Владата нема да ја зголеми старосната граница за пензионирање.

Пензиите се стабилни и растат. Два пати ги усогласивме во 2017 година, и еднаш во 2018. Пензионерите не реагираат на приказните на опозицијата. Старосната граница за пензионирање нема да ја зголемиме. Разговаравме за ова и со Светската банка и и кажавме дека ова е ставот на Владата. За сите други мерки можеме заедно да работиме.

Поврзани новости