„Не мислам дека патниците во автобусите придонесуваат за ширење на пандемијата“, вели Шилегов

by Fokus 12:46
12:46

Фотографијата што вчера се појави на социјалните мрежи од преполн автобус на ЈСП во Скопје е лажна, тврди градоначалникот на градот, Петре Шилегов.

Како што истакна тој, со ваквите информации само лошо се влијае врз менталното здравје на луѓето во време на пандемија.

- Advertisements -

„Ние треба да ги дестимулираме граѓаните да го користат автомобилскиот сообраќај. Ќе биде поекономично да се користи јавниот превоз. Ја видов вчера фотографијата и лажна е веста. Ова остава последици по нашето ментално здравје како луѓе. Генерално не може да се каже дека бројот на патници придонесува за ширење на пандемијата“, смета Шилегов.

Поврзани новости