Навални до западните влади: Немојте да паднете во замката на Путин

by fokus 16:40
16:40

Затворениот критичар на Кремљ Алексеј Навални ги повика западните влади да ги игнорираат безбедносните барања на рускиот претседател Владимир Путин наместо „да паднат во неговата замка“ при обидите да ја спречат можната инвазија на Украина преку преговори.

Вашингтон и неговите сојузници изразија се поголема загриженост дека Русија планира да ја нападне Украина со 100.000 војници што ги собра во близина на границите на Киев. Но, западните сојузници ги отфрлија клучните барања на Москва НАТО никогаш да не ѝ дозволи на Украина членство и да ги намали нејзините трупи и проектили од источна Европа.

Навални, во серија писма за магазинот „Тајм“ објавени минатата недела, го обвини Западот дека „паднал во елементарните стапици на Путин“.

„Наместо да ја игнорираат оваа глупост, САД ја прифаќаат агендата на Путин и се обидуваат да организираат некои состаноци“, напиша Навални.

„Тоа е токму она што му треба на Путин, бидејќи спротивното претпоставува „Ако не ја нападнете Украина, тогаш нема да воведеме санкции“, додаде тој.

Навални и неговите поддржувачи лобираа за западни санкции против клучните личности блиски до Путин уште од притворањето на отруениот критичар на Кремљ во јануари 2021 година. Американските сенатори минатата недела предложија санкции за високи функционери, вклучувајќи го и самиот Путин, кои ќе бидат усвоени доколку Русија ја нападне Украина.

Навални тврди дека поврзувањето на заканата од западна економска одмазда со руската инвазија на Украина е дел од „измамата“ на Путин за да избегне да биде цел на лични санкции.

„Овие ‘двонасочни потези’ се елементарни и очигледни, но само ми го одземаат здивот, гледајќи како Путин повторно и повторно го влече тоа врз американскиот естаблишмент“, рече тој.

„Комбинацијата е завршена: Путин не мора да се плаши од речиси усвоените санкции против неговите пријатели“, додаде Навални, обвинувајќи ја администрацијата на Бајден дека му понудила на рускиот претседател „морков“ во замена за откажување од Украина.

Поврзани новости