Насковски: Вмровците сакаат нивната држава да биде рамо до рамо со најразвиените во светот

by fokus 11:37
11:37

Стево Насковски до минатата седмица беше организационен секретар во ВМРО-ДПМНЕ. Разрешен е заедно со над 15 потсекретари.

Во разговор за „Дојче Веле“, Насковски дава свое видување за разрешувањето на проевропски oриентирани кадри во ВМРО ДПМНЕ, во актуелниот предрефрендумски период.

- Advertisements -

„Расположението на базата за евроатлантска интеграција на Република Македонија е на високо ниво. Членството на ВМРО-ДПМНЕ сака да ја види Репблика Македонија како членка на НАТО и како членка на Европската Унија. Вмровците сакаат нивната држава да биде во друштво, рамо до рамо, со најразвиените и најдемократските држави во светот. Но цело време, што од надворешни центри, што од наши партиски паралелни структури, се врши притисок и пропаганда за бојкот, при што се жртвуваат стратегиските определби на ВМРО-ДПМНЕ и се извртуваат вистинските вредности во таа насока“, посочи Насковски.

Поврзани новости