Насилство во Газа: Убиени седуммина Палестинци и еден израелски војник

by fokus

 Најмалку седуммина Палестинци, меѓу кои и локален командант на Хамас и еден израелски војник, се убиени во вчерашните судири во јужниот дел на Појасот Газа, јави ДПА, повикувајќи се на изјави на официјални лица.

Официјален претставник на Хамас изјави дека насилството избило откако било пукано во група вооружени лица од автомобил во движење, во сопственост на израелските безбедносни сили. Израелските сили ја следеле групата Палестинци, а очевидци рекоа дека израелската авијација испукала повеќе од 40 ракети во таа област.

Според медицинските лица, седум лица се убиени, вклучувајќи го и командантот на Хамас Нур Барака.

Израелскиот премиер бенјамин Нетанјаху ја прекина посетата на Париз и веднаш се упати кон Израел по избивањето насилства долж границата со Појасот Газа, соопшти синоќа неговиот портпарол.

Како последица на насилствата, запрени или пренесочени се летовите од меѓународниот аеродром „бен Гурион“, кој е во полето на дострел на ракетите на палестинските екстремисти во Појасот Газа.

Поврзани новости