Нашинец од Венеција во трка за ДПМНЕ, иселеник од Швајцарија за СДСМ

by fokus 15:53
15:53

Со последните измени, дијаспората е една изборна единица и според бројот на пријавени гласачи, ќе даде двајца или тројца пратеници.

Носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ во дијаспората, односно изборна едница 7 е Рамазан Мифтароски, нашинец од Венеција.

- Advertisements -

Кандидат за пратеник на СДСМ од дијаспората е нивниот претседател на партиската организација од Локарно, Швајцарија, Блажо Стојанов.

За ДУИ во дијаспората ќе трча Џевдет Спахиу, а свој кандидат има и коалицијата на „ВМРО за Македонија“ на Бошкоски, Геогриевски и Ангелов, а тоа ќе биде Стојадин Наумовски.

 

Поврзани новости