Нападот на Москва го изврши Украина, објави руското Министерство за одбрана

by Fokus

Украинските безбедносни сили употребија осум беспилотни летала за напад на Москва, соопшти Министерството за одбрана, пренесе „РИА новости“

„Во нападот беа вклучени осум беспилотни летала од типот на авиони. Сите непријателски беспилотни летала беа погодени“, се вели во соопштението од Министерството за одбрана.

Три беспилотни летала успеаја да бидат потиснати со електронско војување, изгубија контрола и отстапија од зацртаните цели. Уште пет летала беа соборени од ракетниот и вооружениот систем „Панцир-С“ во московскиот регион.

Инцидентот беше наречен терористички напад.

Според градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанјин, две лица побарале медицинска помош, но не им била потребна хоспитализација. Жителите се привремено евакуирани. На социјалните мрежи беа објавени видеа од нападот, како и од зградите кои беа оштетени за време на бомбардирањето.

Поврзани новости