Најмалку две лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени при уривање на трибина во синагога во Израел

by Fokus 09:14
09:14

Најмалку две лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени при пад на трибина во незавршена синагога на Западниот брег, во пресрет на голем еврејски празник.

Трибината била полна со луѓе и се урнала за време на молитвите на почетокот на празникот Шавуот.

- Advertisements -

Портпаролот на израелската брза помош за телевизијата Канал 13 изјави дека на повредените им е укажана помош и оти загинале две лица, еден маж на педесет години и едно 12-годишно дете.

Спасувачките екипи дошле на местото на несреќата и ги однеле луѓето во болница.

Поврзани новости