Најдобриот македонски теквондист освои бронза во Истанбул

by fokus

Најдобриот македонски теквондист Дејан Георгиевски имаше успешен настап на престижниот „Президент Куп Г2“ во Истанбул, освојувајќи го денеска бронзениот медал.

Георгиевски го обезбеди медалот со сигурна победа во четвртфиналето против домашниот претставник Демирчиоглу со 2-0, по што во полуфиналето во израмнета борба загуби од актуелниот олимписки првак Сисе од Брегот на Слоновата коска со 2-0.

Георгиевски, кој на Олимписките игри 2020 во Токио го освои сребрениот медал во категоријата над 80 килограми, со успешниот настап на Купот во Истанбул освои и нови бодови за олимписка норма за Игрите 2024 во Париз.

Поврзани новости