Над 11.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

by Fokus

Бројот на загинати лица во големиот страшен земјотрес што ги погоди Турција и Сирија се искачи над 11.200, пренесуваат локалните медиуми.

Официјални лица и медицински лица соопштија дека 8.574 луѓе загинале во Турција и 2.662 во Сирија од потресот од понеделникот од 7,8 степени според Рихтер, со што вкупниот број достигна 11.236.

Поврзани новости