Над 1.300 приведени на антивоените протести во Русија

by fokus

Повеќе од 1.300 луѓе се приведени во Русија на антивоените протести кои се одржаа низ целата земја по најавата на претседателот Владимир Путин за делумна воена мобилизација.

Повеќето од притворите се случија во двата најголеми града во Русија, со најмалку 530 регисмтрирани во Москва и повеќе од 470 во Санкт Петербург.

Други беа приведени во големите градови, вклучувајќи ги Чељабинск, Екатеринбург, Краснојарск, Уфа, Краснодар и Иркутск. На протестот во Москва имаше многу жени кои извикуваа „Живот на нашите деца! и “Не за војна!” Видеата објавени на социјалните мрежи покажаа дека неколку стотици луѓе учествувале на протестот во Москва, каде што луѓето формирале синџир со стегање со рацете.

Полицијата еден по еден ги извлекуваше демонстрантите од синџирот. Протестите уследија по најавата на Путин дека делумната мобилизација е потребна за да се поддржат руските сили кои се борат во Украина, а некои демонстранти креваа плакати со сино-жолтите бои на украинското знаме и извикуваа „Не на мобилизацијата“. и „Русија без Путин“.

Властите ги предупредија луѓето дека се соочуваат со затворска казна до 15 години за учество во демонстрациите.

Поврзани новости