На вчерашното гласање имало над 45.000 неважечки ливчиња, околу 6.500 повеќе од претходните избори

by Фокус 13:53
13:53

На вчерашното гласање за избор на градоначалници и советници имало 45.181 неважечко гласачко ливче, утврдила Државната изборна комисија по пребројаните 99,5 отсто од гласовите.

Вкупниот број на важечки гласачки ливчиња во првиот круг од изборите изнесува 1.028.038.

- Advertisements -

На претходните локални избори во 2013 година имало 40.289 неважечки ливчиња, додека на последните парламентарни избори во декември минатата година евидентирани беа 38.712 неважечки ливчиња.

Поврзани новости