На пратеникот на ДУИ, Ејуп Аљими, ќе му се суди за уништување изборен материјал

by fokus 14:51
14:51

Советот за оценка на обвинителен акт при Кривичниот суд го одбори обвинението на Специјалното јавно обвинителство за предметот познат како „Титаник 3“, соопштија од СЈО.

Во овој случај СЈО ги обвини координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими, и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина Чаир.

- Advertising -

Двајцата се товарат за уништување на изборен материјал. Според обвинението за време на локални избори 2013 година во просториите на Комисијата, обвинетите преправиле списи што служат за изборите и гласањето, записници од гласање и сумирање на резултатите. На тој начин извршиле додавање и одземање на повеќе гласови.

На овие избори победи кандидатот на ДУИ, Изет Меџити, кој доби трет мандатат.

Поврзани новости