На кој диктатор со мегаломански амбиции потсетува Путин?

by Fokus 23:00
23:00

И покрај сите драматични, но и бизарни вести кои доаѓаат за војната во Украина, една можеби привлече помалку внимание отколку што заслужува. Неделава западни воени извори оценија дека, според нивните информации, рускиот претседател Владимир Путин бил вклучен во војната до тој степен што носи оперативно-тактички одлуки „на ниво на бригадир или полковник“.

Со други зборови, претседателот на Русија – кој формално е врховен воен командант, но е цивил и не потекнува од военото милје – донесува одлуки за воените операции кои обично ги носат полковниците.

Ова го изјавија за британски Гардијан неименувани западни воени извори, објаснувајќи како Путин е вклучен во одлучувањето за движењето на силите во Донбас.

Таму руските агресори претрпеа тежок пораз минатата недела во неколку последователни обиди да ја преминат стратешката река Северен Доњецк, меѓу регионите Луганск и Доњецк, што, според извештаите и снимките од теренот, резултираше со повеќе од 70 уништени руски тенкови и оклопни возила и стотици убиени руски војници.

Донесувањето одлуки на „ниво на полковник или бригадир“ значи команда на ниво на бригада со два или повеќе баталјони, или 1.500 или повеќе војници.

Ова отприлика би одговарало на големината на руските сили кои со денови ја принудуваа стратешката река, за да биде целосно уништена од Украинците од двете страни на реката, заедно со понтонските мостови што ги изградија. Од ова можевме да заклучиме дека Путин лично бил вклучен во наредбата за преминување на реката по секоја цена, среде бел ден и со очигледно несоодветна логистичка подготовка, извидување на непријателските позиции и покривање на позадината со артилерија и воздухопловство.

Го испрати својот врвен генерал во Донбас, Украинците тврдат дека тој бил ранет таму

Изворите додаваат дека Путин, сепак, продолжува тесно да соработува со генералот Валериј Герасимов, врховен командант на руските вооружени сили.

Украинците, пак, минатата недела сугерираа дека генералот Герасимов е практично повлечен од функцијата затоа што Путин не бил задоволен од неговите перформанси откако наводно го испратил во Украина да ја преземе личната команда на големата руска офанзива во Донбас, регионите на Доњецк и Луганск – што руските сепаратисти ги прогласија за Доњецка и Луганска народна република, а чија независност ја призна само Русија.

„Сметаме дека Путин и Герасимов се вклучени во донесувањето тактички одлуки на ниво на кое инаку би очекувале да бидат преземени од полковник или бригадир“, изјавил воен извор за Гардијан, сугерирајќи дека проценката е заснована на разузнавачки информации.

Без разлика на моменталните односи меѓу Путин и Герасимов, според некои украински медиуми, како и според еден руски политиколог, Герасимов бил полесно ранет кога украинските сили го гранатирале командниот центар во близина на окупираниот украински град Изјум на 30 април. Герасимов, наводно, во тоа време бил на состанок со голем број високи руски офицери. Пентагон потврди дека Герасимов бил таму, а украинските власти тврдат дека во нападот загинале голем број офицери. Кремљ не ги коментираше наводите.

Како и да е, самиот факт што рускиот главен генерал отиде во активна воена зона за да ја преземе контролата врз хаотичната воена ситуација, сугерира дека рускиот режим е сè повеќе склон кон очајнички мерки кои се барем невообичаени за сериозна држава со сериозна професионална армија.

Путин, исто така, ја чуваше во тајност до крај одлуката за започнување на инвазијата

И ако тврдењето дека Путин е директно вклучен во воените одлуки и командата е точно, тоа само ја зајакнува сликата за неред во руската војска, заедно со сите други индикации за тоа – од катастрофални загуби во технологијата, војници и генералите до многу сомнителни успеси на бојното поле за речиси тримесечна инвазија на далеку помала и помалку вооружена земја.

Зачудувачки голем број руски генерали – најмалку девет, а можеби и 12, според украинската војска – биле убиени, очигледно, токму затоа што отишле на првите борбени линии и на тој начин се изложиле на украински напади, се со цел да ги донесат нивните деморализирани сили во ред и лично командуваат во акциите предводени во западните армии од офицери од многу понизок ранг.

Што се однесува до Путин, поранешниот бригадир на британската армија и експерт за копнена војна во Меѓународниот институт за стратешки студии, Бен Бери, даде значајна забелешка за Гардијан: „Шефот на владата (или државата) треба да има попаметна работа отколку да донесува воени одлуки, одредува политичка стратегија наместо мешање во секојдневните активности“.

Повторно, мешањето на Путин во воените тактики (и не само општата стратегија или воените цели) не е толку изненадувачки. Одлуката за инвазија на Украина беше очигледно негова, а според многу аналитичари, тој ја донел меѓу своите најблиски соработници без многу од војската и режимот да знаат за тоа, до последен момент. Дополнително, како што пишува Ден Сабаг во анализа во Гардијан, автократските режими обично не ја фаворизираат воената децентрализација.

Паралела меѓу Путин и Хитлер

Професорот Сер Лоренс Фридман од Кралскиот колеџ во Лондон рече дека проценката за нивото на вклученост на Путин во војната се чини веродостојна/ „Путин тргна во воена операција, прво без речиси било каква најава дека ќе покрене напад, а потоа така што силно туркаше кон брза победа. Тоа посебно беше проблем во втората фаза од војната, во Донбас“.

Се разбира, идејата на Путин и неговите најблиски соработници дека украинските сили ќе се распаднат и ќе се предадат пред руската инвазија и дека Киев, а потоа и цела Украина ќе падне за неколку дена, се покажа како трагикомична заблуда заснована на илузијата дека Украинците не беа подготвени да се борат за својата независност.

Се чини дека Путин всушност сакал да изведе во некоја рака Блицкриг, само со многу помали и помалку опремени, обучени, предводени и мотивирани сили од оние со кои Хитлер ја освојувал Европа од 1939 до 1941 година.

Но, и во овој поглед, однесувањето на Путин потсетува на друг диктатор со мегаломански амбиции и целосен презир кон животите на непријателските цивили и неговите сопствени војници, кој на крајот беше премногу нетрпелив и недоверлив кон сопствените генерали, што можеби го чинеше пораз во војната. Се разбира, станува збор за германскиот нацистички лидер Адолф Хитлер.

Оваа паралела не е за Хитлер како главен архитект на Холокаустот како најлош геноцид во историјата, иако одредени практики на руските окупатори непријатно потсетуваат на нацистичките концентрациони логори и масакрот на невини цивили, додека реториката на рускиот режим практично ги негира Украинците како еден народ. Украинскиот претседател Володимир Зеленски веќе ја обвини Русија за геноцид врз Украинците, за што експертите се уште не се согласуваат.

Во својата анализа минатиот месец, Cи Ен Ен, исто така, ја спореди војната на Путин со онаа на Хитлер, забележувајќи многу слични грешки што и двајцата ги направиле, од огромни логистички проблеми до брутално уништување и злосторства кои само ја зајакнуваат омразата кон агресорот и волјата за отпор.

Хитлер го презеде раководството на армијата од генералот, а знаеме како заврши

Но, во самиот воен аспект, Хитлер во подоцнежните фази на Втората светска војна, како што го опиша биографот Иан Кершоу, тврдоглаво одбивал да ги слуша предлозите и барањата на неговите генерали за тактичко повлекување на исток, кога војната почнала да се менува во корист на огромната советска Црвена армија. Наместо тоа, тој инсистирал на преоптимистички контраофанзиви кои во голема мера не успеаја.

Уште во 1941 година Хитлер станал врховен командант на Вермахтот, по првите неуспеси во операцијата Барбароса, која била заглавена на околу 200 километри од Москва. Од 1942 година, Хитлер лично ги донел сите одлуки за воената стратегија, пишува Енциклопедија Британика. Наместо да го насочи поголемиот дел од своите сили да ја освои Москва, силите на Оската се концентрираа на југот на Русија, а Хитлер беше тој кој инсистираше да го освои Сталинград.

 

Поврзани новости