На Груевски утре ќе му се суди за „нарачаните шамари“ за Жерновски

by fokus 10:36
10:36

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, утре треба да седне на обвинителна клупа во Кривичниот суд каде што ќе и се суди за „нарачаните шамари“ за поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски“.

Со Груевски обвинети се уште 13 лица, меѓу кои екс министерот Миле Јанакиески и пратеничката Даниела Рангелова.

- Advertisements -

Груевски е обвинет за поттикнување на насилството што се случи во јуни 2013 година пред општина Центар.

Поврзани новости