На 28 април ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини, потврди Филипче

by Fokus 11:24
11:24

На 28 април во Македонија ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче, потенцирајќи дека потврдата ја добил утрово од Кинеската амбасада во земјава.

„Со оглед на тоа дека поголема пратка на вакцини која е очекуваме е од Кина, се планира масовна вакцинација и во повеќе градови освен во Скопје, и тоа во објекти во: Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово, кои ќе ги покријат и околните градови“, рече Филипче.

- Advertisements -

Поврзани новости