МЗТ Скопје со пораз го заврши АБА 2 турнирот во Сараево

by fokus 18:44
18:44

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром загуби попладнево во неизвесен натпревар од екипата на Младост Земун со 82:75, завршувајќи го настапот на турнирот во Сараево во рамки на АБА 2 лигата со две победи и еден пораз.

Македонскиот тим имаше солидни плус седум поени разлика на полувреме (37:30), и иако ја загуби третата четвртина со 27:17, сепак, влезe во последните две минути од мечот со предност од 75:72. Финишот, меѓутоа, целосно му припадна на српскиот тим, кој со серија од 10:0 му го нанесе на МЗТ Скопје Аеродром четврти пораз во десеттиот натпревар во регионалната лига.

- Advertisements -

Најефикасен во редовите на МЗТ Скопје беше Американецот Феми Олуџоби со 18 поени.

Пред завршните три натпревари во АБА 2 лигата, кои се на програмата од 22 до 27 март во Златибор, екипата на МЗТ Скопје е четвретоплсиарана на табелата.

Претходно денеска, пораз во завршниот натпревар во Сараево претрпе и екипата на Работнички од Широки со 106:77.

Поврзани новости