МЗШВ: Николовски со театрални изјави прави самопромоција

by fokus 19:55
19:55

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се огласи со реакција на прес конференцијата на заменик министерот Љупчо Николовски, според кој, Министерството незаконски доделило тендер од 25 милиони евра на фирми блиски до власта.

-Николовски денеска уште еднаш го потврди своето скандалозно однесување, давајќи нова театрална изјава за сопствена лична промоција –велат од МЗШВ.

- Advertisements -

Од таму убедуваат дека во доделувањето на тендерот биле запазени сите законски процедури, а министерството имало одобрение од Владата да избере изведувач.

-Постапката за избор на најповолен изведувач се одвиваше во две фази. Во првата фаза на предквалификација на огласот од декември 2015-та година се јавија седум компании (3 домашни и 4 странски) од кои пет ги задоволуваа техничките услови, но во втората фаза понуди доставија три компании и тоа: Гранит, Трансмет – Силекс и Бетон – Скопје и учествуваа на електронската аукција. На електронската аукција најниска цена беше доставена од Трансмет – Силекс. Минатата недела измина рокот за жалба во кој ниедна компанија не достави жалба- стои во реакцијата на МЗШВ.

Поврзани новости