МЗ: На 1574 тестирања 127 новозаразени од Ковид-19

by Fokus 16:44
16:44

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.574 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-43, Куманово-11, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-4, Струга-5, Велес-1, Битола-1, Охрид-4, Гостивар-10, Гевгелија-3, Струмица-5, Крива Паланка -5, Кочани-2, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Пехчево-3, Берово-3, Делчево-7, Кичево-2 и еден во Кратово.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.998, бројката на оздравени пациенти е 12.149, на починати е 614, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 2.235.

- Advertising -

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката на активни случаи по градови е следна:

• Скопје 6.097, активни 761
• Куманово 1.533, активни 287
• Дебар 260, активни 29
• Штип 1.176, активни 108
• Прилеп 518, активни 150
• Тетово 1.244, активни 120
• Струга 592, активни 62
• Велес 276, активни 24
• Битола 222, активни 39
• Охрид 358, активни 43
• Кавадарци 189, активни 50
• Гостивар 817, активни 140
• Гевгелија 58, активни 33 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 80, активни 28
• Крива Паланка 59, активни 19
• Радовиш 45, активни 6
• Крушево 17, активни 1
• Кочани 157, активни 30
• Пробиштип 89, активни 18
• Демир Хисар 60, активни 2
• Македонски Брод 75, активни 8
• Пехчево 35, активни 28
• Берово 67, активни 51
• Валандово 9, активни 2
• Виница 81, активни 30
• Делчево 89, активни 67 (24 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 22, активни 6
• Свети Николе 298, активни 42
• Кичево 281, активни 42
• Ресен 147, активни 1
• Неготино 47, активни 8 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 156.522 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89, а на кислородна поддршка се 47 пациенти.

Во болницата во Козле нема возрасни пациенти. Хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки позитивни и суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 4 нови, а вкупно хоспитализирани се 24 пациенти. На респираторна машина се 2 лица.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 12, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 114, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката на активни случаи по скопските општини, врз основа на денешните податоци е следна:

• Чаир – 88
• Гази Баба – 82
• Аеродром – 109
• Карпош – 81
• Центар – 77
• Кисела Вода – 83
• Ѓорче Петров – 44
• Бутел – 50
• Шуто Оризари – 31
• Студеничани – 26
• Сарај – 22
• Арачиново – 15
• Илинден – 13
• Сопиште – 7
• Чучер Сандево – 3
• Петровец – 7
• Зелениково – 2
• Странец – 8
• Нераспределен-13

Поврзани новости