МВР: Унгарското министерство потврди дека Груевски е во Унгарија и дека побарал азил

by fokus 18:19
18:19

МВР по направените проверки попладнево утврди дека Никола Груевски се наоѓа во Унгарија, по што сега Судот треба да издаде меѓународна потерница.

-По направените соодветни проверки, Министерството за внатрешни работи утврди дека лицето Никола Груевски, кое се бара заради извршување на казна затвор во траење од две години за сторено кривично дело- примање награда за противзаконито влијание, се наоѓа во Република Унгарија. Министерството за внатрешни работи на Република Македонија доби и потврда од унгарското министерство дека Никола Груевски е во Република Унгарија и дека побарал азил.

- Advertisements -

Министерството за внатрешни работи го информира Основниот суд Скопје 1, по што Судот треба да издаде решение за распишување на меѓународна потерница за осуденото лице Никола Груевски.

Поврзани новости