МВР: Состојбата на границите е стабилна

by Фокус 13:01
13:01

Состојбата на јужната и на северната граница и прифатните центри кај Гевгелија и Табановце во изминатите 24 часа е мирна и стабилна, информираат за МИА од Министерството за внатрешни работи.

Во изминатите 24 часа во прифатниот центар Табановце пристигнале и заминале вкупно 2.715 мигранти. Според податоците од МВР, од ноќеска на полноќ до 8 часот утрово на Табановце се пристигнати 45 лица, а се издадени 12 потврди за азил. Моментално, информираат од МВР, во кампот се наоѓаат 280 лица.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Според МВР, во прифатниот центар на јужната граница во Гевгелија во овој момент, во кампот се наоѓаат 500 лица кои чекаат да заминат кон Табановце.

 

Поврзани новости