МВР: Седум кривични пријави и 18 приведени за изборни злоупотреби

by fokus 20:29
20:29

Министерството за внатрешни работи поднесе седум кривични пријави против службеници за изборни злоупотреби. Освен тоа, во текот на вчерашниот ден биле приведени вкупно 18 лица, информираат од МВР:

Пријави се поднесени за кривични дела „уништување на изборни исправи“, „повреда на тајност на гласање“, „повреда на слободата на определување на избирачите“, „спречување на избори и гласање“, „уништување на изборни исправи“, „насилство“ и „оштетување туѓи предмети“.

- Advertisements -

Според изборниот законик овие дела предвидуваат затворска казна од најмалку три години, но од МВР велат дека се уште работат на собирање докази.

Поврзани новости