МВР продолжува со распити и идентификување на лицата кои тепаа во Собрание

by fokus 18:33
18:33

Во врска со немилите настани што се случија на 27.04.2017 година во Собранието на Република Македонија, на 13.05 и 14.05.2017 година од страна на СВР Скопје преземени се соодветни мерки и активности и вршен е преглед на видеозаписи, а во насока на идентификување на други лица учесници во настаните кои презеле дејствија кои имаат елементи на сторено кривично дело, информираа денеска од МВР.

-На 13.05.2017 година, по претходно доставени покани, во просториите на СВР Скопје бил извршен разговор со лицата Д.С. (39) од Скопје и А.Б.  (60) од Тетово. По извршениот разговор истите се  ослободени, а во консултација со јавен обвинител против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 13.05.2017 година, во 20.50 часот, во полициска станица само се пријавило лицето Н.М. (34) од Скопје, против кое претходно беше поднесена кривична пријава во врска со настаните во Собранието и за кое беше распишан централен распис.  Лицето било задржано во полициска станица по што на 14.05.2017 година, во периодот од 01.00 до 01.30 часот, од страна на полициски службеници, а согласно судска наредба,  било спроведено до Казнено-поправната установа Скопје, се вели во соопштението.

- Advertisements -

Од МВР додаваат дека Секторот за внатрешни работи Скопје, во консултација и соработка со Основното јавно обвинителство Скопје,  и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните што се случија на 27.04.2017 година во Собранието на Република Македонија и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, како и на идентификација и документирање и на други лица учесници во настаните.

Поврзани новости