МВР: Пријава за кавадарчанец кој барал да се донесат по 50 гласачи

by fokus 22:27
22:27

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска во Кавадарци била доставена писмена пријава дека лицето Г.Ч. вршело притисок за собирање на гласови во корист на еден од кандидатите за градоначалник.

-Г.Ч. од Кавадарци вршел притисок врз лицата С.Ј. и И.А. да собираат по 50 гласа за еден од кандидатите за градоначалник. Полицијата направила првични проверки и разговарала со С.Ј., за што бил известен и надлежниот јавен обвинител. Поради документирање на случајот, лицата била сослушани во основното јавно обвинителство во Велес, а со Г.Ч. бил извршен разговор во полициската станица во Кавадарци, информираат од МВР.

- Advertisements -

Од Министерството демантираат дека бил приведен кандидатот за градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев.

Поврзани новости