МВР: Немало инциденти со таксистите

by Фокус 11:19
11:19

Од Министерството за внатрешни работи ги демантираат информациите дека денеска имало судир меѓу полицајците кои ја обезбедувале пругата  и таксистите кои протестираа во Гевгелија.

– Полицијата не употребила сила ниту пак имало потреба од такво нешто, кога им објасниле на таксистите дека треба да се тргнат од пругата тоа се случило – велат од МВР.

- Advertisements -

Според неофицијалните информации на еден од таксистите му се слошило, но не заради тоа што врз него била употрбена сила, туку заради тоа што има хронично заболување. Тој се онесвестил и бил пренесен во болница.

Од МВР велат дека и целиот настан го имаат документирано со снимка, но дополнително ќе проценат дали снимката ќе биде објавена во медиумите.

Инаку протестот на таксистите е прекинат и возот од Гевгелија може слободно да поминува. Таксистите се гневни што повторно остануваат без работа.

 

Поврзани новости