МВР го знае идентитетот на лицата кои требало да ги пречекаат Грујевски и Бошковски во Унгарија

by fokus 18:01
18:01

Одделот за потраги во МВР за ексдиректорот на Петтата управа Горан Грујевски и за Никола Бошкоски од УБК кои беа уапсени вчера во Солун пред лет за Будимпешта дознале дека се кријат во Грција пред десетина дена, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од полициски извори.

Според истите извори кои даваат информации под услов да останат анонимни, оти не се овластени да даваат изјави во јавноста, МВР има и сознанија и за две повеќекратно осудени лица, кои требало да бидат логистика на избеганите во Унгарија. Овие лица требало да ги пречекаат Грујевски и Бошкоски кога ќе слетаат во Будимпешта.

- Advertisements -

Лицата на кои МВР им го знае идентитетот, на пат кон Унгарија тргнале преку Бугарија и Србија. Но, биле вратени од српската полиција на границата со Бугарија, поради што се вратиле назад. Не се знае зошто српските погранични власти не им дозволиле влез во земјата.

Поврзани новости