МВР: Две лица осомничени за вандализмот во Битола

by fokus 22:28
22:28

Министерството за внатрешни работи повика две лица на разговор под сомнение дека учествувале во нападот врз Музејот на албанската азбука во Битола.

Според полицијата, врз музејот биле фрлени неколку молотови коктели а на шишињата биле најдени отисоци од прсти од засега неидентификувано лице. Покрај ова, на ѕидовите на музејот биле нацртани и фашистички симболи.

Музејот досега неколкупати беше цел на напади но засега ниту еден не е расветлен.

Поврзани новости