Можно е обвинение против Трамп

by fokus 09:05
09:05

Вршителот на должност американски државен обвинител Мајкл Шервин најави дека неговата канцеларија ќе ја разгледа можноста за покренување на обвинение против сите кои учествуваа во нападот на Конгресот и оти од тоа нема да биде иземен ниту претседателот Доналд Трамп.

Приврзаниците на Трамп на 6 јануари упаднаа во Конгресот за да спречат верификација на победата на Џо Бајден на претседателските избори.

- Advertisements -

Во немирите загинаа пет лица, а повредени се голем број луѓе.

Поврзани новости