Могерини верува дека има шанси во наредните месеци Србија и Косово да постигнат договор

by fokus 18:46
18:46

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини денеска изјави дека постојат реални шанси во наредните месеци да се постигне сеопфатен и правнообврзувачки договор за нормализација на односите помеѓу Србија и Косово.

– Верувам дека постои реална шанса (Александар) Вучиќ и (Хашим) Тачи да постигнат договор за сите отворени прашања меѓу Белград и Приштина, сеопфатен, правно обврзувачки договор за нормализирање на односите меѓу двете страни, договор кој е целосно во согласност со меѓународното право, кој може да придонесе за стабилизирање на целиот регион, истакна Могерини во своето обраќање пред амбасадорите на ЕУ во Брисел.

- Advertisements -

Таа кажа дека ЕУ мора „да продолжи со работата на Балканот и со Балканот со решеност, истрајност и тврдоглавост“, додавајќи дека „минатата година била неверојатно интензивна“ и оти „следните месеци ќе бидат уште повеќе порешителни“.

Поврзани новости