Могерини очекува Приштина да ги укине дополнителните царини

by fokus

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска изјави дека очекува властите во Приштина да ги укинат воведените дополнителни царини од 10 отсто за увоз на стоки од Србија и Босна и Херцеговина.

На заедничката прес-конференција со албаснкиот министер за надворешни работи Дитмар Бушати во Брисел, одржана по завршувањето на соостанокот за спроведување на Договорот за стабилизација и асоцијација меѓу Албанија и ЕУ, Могерини нагласи и дека очекува и продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Бушати на прес-конференцијата одби да одговори дали Албанија би поддржала евентуален договор меѓу Белград и Приштина за „разграничување“, односно промена на гранците или размена на населание, на што Могерини изјави дека „го цени мудриот став на Тирана“ да не се изјаснува по ова прашање.

Поврзани новости