Могерини е оптимистика дека спорот за името може да се реши до крајот на јуни

by fokus

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини изрази оптимизам дека спорот за името може да се реши до Самитот на ЕУ на кој земјите членки ќе одлучуваат за давање датум за почеток на преговорите.

– Останува на Советот на ЕУ на крајот на јуни да ја донесе оваа одлука. Нема да шпекулирам какви одлуки 28-те членки ќе донесат во јуни затоа што се уште имаме време. Имаме некаде два и пол месеци до тој Самит и времето треба да се искористи позитивно и храбро како што го направивме тоа во последните 10 месеци. Направивте чекори кои пред 10-ина месеци беа незамисливи. Затоа сум оптимист. Времето постои, може да се искористи како што беше искористено од ваша страна и од страната на Грција во овие месеци и недели на преговори и разговори и се надевам резултатот е возможен. Не можам да влегувам во содржината на ова прашање затоа што тоа е билатерално прашање, но мислам дека Европскиот совет може дефинитивно да донесе позитивна одлука. Во спротивно, ние не би дале препорака ако сметавме дека тоа не е така, рече Могерини.

Таа изјавата ја даде на заедничката прес-конференција во Владата со премиерот Зоран Заев по одржаните разговори на новинарско прашање дали изјавата на шефот на грчката дипломатиј Коѕијас дека нема доволно време за решение за името до самитот во НАТО, подразбита дека Македонија нема да добие датум за старт на преговорите со ЕУ.

Поврзани новости