Модриќ индиректно го нападна Роналдо

by fokus 16:50
16:50

Добитникот на „Златната топка“ за 2018 година, Лука Модриќ, прокоментира за новиот добитник на наградата – Лео Меси. Иако не беше меѓу 30-те финалисти за наградата, Хрватот беше на церемонијата лично да му ја предаде победничката „Топка“.

– Голема чест е да се биде тука и да му ја доделам наградата на Меси, која ја заслужува целосно. Верувам дека традицијата старите носители да го пренесат трофејот на новиот е прекрасна и е демонстрација на почит што му помага на спортот. Ние сме ривали, но не ние сме непријатели, изјави Хрватот.

На прашањето за отсуството на Кристијано Роналдо, Модриќ не го нападна неговиот поранешен соиграч директно, но рече дека требал да биде таму од почит кон противникот и играта.

- Advertising -

– Ова прашање создава полемика и можам да зборувам само за себе. Среќен сум што сум тука. Фудбалот е прашање на почит, па дури и кога нема да победиш, мора да бидеш тука од почит. Затоа јас сум тука – да го славам фудбалот и да покаже почит. Тоа е толку едноставно, рече Модриќ.

Поврзани новости