ММБ: Шилегов прво нека го посети музејот, па нека обвинува

by fokus 18:52
18:52

Од Музејот на македонската борба за државност и самостојност реагираа на прес-коференцијата на Петре Шилегов од СДСМ, кој обвини дека во него нема ништо за клучните датуми и ликови од македонската борба за државност и за самостојност.

-Поставката на Музејот на македонската борба е изработена од еминентни универзитетски професори,  познати  музеолози, архитекти  и  други  стручни  лица, а во холот на установата може да се видат,  сцени во кои се отсликува борбата на  партизаните,  партизанските единици, одреди и бригади – стои во соопштението на музејот.

- Advertisements -

Од таму му порачаа на Шилегов прво да го посети музејот па потоа да обвинува, бидејќи како што тврдат, периодот од Народноослободителната војна бил целосно опфатен во музејот и прикажан во посебни одделенија.

Поврзани новости