Младата фудбалска репрезентација се пласираше на Европското првенство

by fokus 20:54
20:54

Младата фудбалска репрезентација се пласираше на европското првенство за играчи до 21 година кое следната година ќе се одржи во Полска.

Вечерва на исполнетата арена „Филип Втори“, пред повеќе од 15 илајди младите репрезентативци  ја совладаа Шкотска со 2:0.

- Advertisements -

Сепак, благодарение на триумфот на Украина на гости против Исланд со 3:2, македонската млада репрзентација го освои првото место во третата квалификациска група и се пласира на завршницата на европскиот шампионат.

Ова е  првпат Македонија да се пласира на големо фудбалско натпреварување како што е континенталното првенство.

Поврзани новости