Мицотакис: Го обвинувам господинот Ципрас дека рече „да“ онаму каде што 6 премиери рекоа „не“ за признавање на наводен македонски јазик и националност

by Fokus

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес: Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту во следниот парламент, никогаш, порача лидерот на грчка опозициска партија, во говорот на почетокот на партискиот конгрес.

Кирјакос Мицотакис, во врска со Договорот од Преспа упати низа обвинувања до грчкиот премиер.

Тој рече дека го обвинува Ципрас дека го поделил грчкиот народ и никогаш не се обидел да создаде услови за национален консензус за решавање на националното прашање, но и дека направил размена со Европејците за да нема кратење на пензиите.

– Го обвинувам господинот Ципрас дека рече „да“ онаму каде што 6 премиери: Константинос Мицотакис, Андреас Папандреу, Костас Симитис, Костас Караманлис, Јоргос Папандреу, Андонис Самарас, рекоа „не“ за признавање на наводен македонски јазик и националност. Го обвинувам господинот Ципрас дека денес, се уште го навредува патриотизмот на големото мнозинство од грчкиот народ, што се против овој договор, карактеризирајќи ги екстремни десничари и националистите. И, да, го обвинувам господинот Ципрас дека ја замени мерката што не треба да некогаш биле, со голема национална отстапка – рече Мицотакис одново споменувајќи го неговиот став дека постоела размена за прашањето со името со укинување на кратењето на пензиите.

Тој истакна дека „временската коинциденција на Договорот од Преспа со ненадејната промена на ставот на партнерите, не е случајна“.

– Ајде да кажеме неколку вистини. Меѓународниот фактор, од свои причини, сака Скопје, по секоја цена, да влезе во НАТО. И не му беше тешко да му дозволи на господинот Ципрас да ја повлече непотребната мерка за кратење на пензиите, мерка која што Нова демократија никогаш не ја гласаше, гласаше против во грчкиот Парламент – рече лидерот на најголемата грчка опозициска партија.

Мицотакис во обраќањето истакна дека едно е здравиот патриотизам, а друго квази- патриотизмот и побара од граѓаните да не дозволат да се оцрни вистинскиот патриотизам. Побара и „да му ја пратат сметката на Ципрас на изборите, да ги одржи час порано и народот со гласот да каже дали го сака или не Договорот од Преспа“.

Во исто време со обраќањето на Кирјакос Мицотакис на 12-от Конгрес на Нова демократија во Атина, беше закажан и говорот на Алексис Ципрас во Солун.

– Го одбра денот на нашиот редовен конгрес за една евтина фиеста за одвлекување на вниманието – рече лидерот на грчката опозициска партија коментирајќи го политичкиот настан на СИРИЗА и говорот на Ципрас.

Поврзани новости