Мицотакис: Договорот ги навредува сите Грци, не само Македонците

by fokus 13:33
13:33

Ставот дека Договорот од Преспа е лош за Грција, но и дека претставува дипломатски и политички пораз за премиерот Алексис Ципрас и шефот на дипломатија Никос Коѕијас, го повтори лидерот на опозициската Нова демократија Киријакос Мицотакис, во неговото воведно обраќање на средбата во Солун со претставниците на организациите на производители и на научните организации од Северна Грција, упатувајќи остри критики да актуелната грчка Влада, како за економијата, така и за прашањето за името.

– Овде во Северна Грција постои уште еден облак што ја засенува атмосферата, заедно со облакот на даноците, на придонесите, на распаѓањето на државата, а се однесува на скопското прашање, рече Мицотакис.

- Advertisements -

Како што јави дописничката на МИА од Атина, лидерот на најголемата грчка опозициска партија,  уште еднаш ја обвини владата дека им го отстапила „македонскиот идентитет на соседите“.

– За жал договорот што го потпишаа господата Ципрас, Коѕијас и Каменос е лош договор за земјата. Тоа е договор што ги навредува сите Грци, не само Македонците, бидејќи ги задоволува цврстите стремежи на скопската страна, кои не се други од отстапување на македонскиот јазик и македонската националност, односно во суштина, отстапување на македонскиот идентитет на нашите соседи. И ова, знаете, не е само дипломатски, политички пораз на господата Ципрас и Коѕијас, кои дејствуваа тајно и во отсуство на националната линија, во отсуство на народот, во отсуство на партиите. Скопското прашање, само по себе е огромен независен економски удар за бизнисите и производите од Северна Грција, рече Мицотакис.

Поврзани новости