Мицкоски: Објавувањето на Законот за јазици без потпис од претседателот е ново кривично дело

by Fokus 15:58
15:58

Објавување на Закон за јазици без потпис од Претседателот на државата претставува ново кривично дело за кое доколку се случи сега или подоцна, одговорност мора да има, смета Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ.

Според него, во Македонија веќе се воспоставува пракса на владеење со преседани, кои ја подриваат правната држава и владеењето на правото.

– Не ни треба нов преседан кој ќе стане пракса. Исто така подеднакво важна е и дилемата зошто повторно се актуелизира од страна на власта ова прашање. Премиерот Зоран Заев знае дека Владата нема никакви резултати во поглед на економијата, каде имаме вистинско цунами а во однос на надворешната политика сензитивен период во поглед на прашањето за името, па им треба ново замајување на јавноста со големи теми меѓу нив и етничките прашања кои им служат за колективна хипноза, теми кои во реалноста ниту за еден промил нема да ја подобрат состојбата на Албанците кои живеат исто лошо како и Македонците. Па така етничките теми, каде се манипулира со чувствата на граѓаните, било тоа да е законот за јазици или пак случајот „Монструм“ се димната завеса кои треба да го отргнат вниманието од реалните теми каде има вистински хаос. Па преку овие измислени прашања ќе ловат виновници, ќе создаваат поделби, а себе си ќе се прикажуваат за спасители, напредни политичари и реформисти, а за сите конфликти и поделби за свесно сервираните прашања кои создаваат етнички поделби и разлики треба повторно да биде виновно ВМРО – напиша Мицкоски на својот фејсбук профил.

Поврзани новости