Мицкоски не открива дали ќе излезе да гласа на референдумот: Треба да почекаме до 30 септември и да видиме

by fokus

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на Топ тема на телевизија Телма не сакаше да одговори дали ќе излезе да гласа на референдумот на 30 септември.

-ВМРО-ДПМНЕ има јасен став, ќе го поврторам. Ние не можеме да прифатиме промена на Уставот со цел промена на уставното име. Прашањето е повеќезначно, спортивно на Уставот и законите. Ќе треба да почекаме да дојде 30 септември и да го видиме мојот став. Ако референдумското прашање беше само за Договорот, тогаш ќе излезев и ќе речев ќе работам на тоа граѓаните да излезат и да гласаат против, рече Мицкоски.

Поврзани новости