Мицкоски: Мафијата на Заев и онаа која му се покори сакаат да имаат две партии

by fokus 19:48
19:48

На вечерашниот протест, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски индиректно ги нарече мафија која му се покрила на Заев своите сопартијци кои бараат оставка од него.

-Имаме невини луѓе во затврои. Во овој хибриден режим се владее со терор, притисок и реваншизам. Ништо не се смени овие четири години. Оваа влада живее во очекувањата во кои ги креира и нема решеение за проблемите. Во затворите има луѓе поради политички прогон, а оние за кои Заев велеше дека се криминалци сега се најблиску до него. Двете мафии, онаа на Заев и онаа која се покори да му служи, сакаат да имаат две партии. Но, ВМРО никој и никогаш не го покорил.
До кога ќе ја чекаме правдата? 30 години овој народ чека. Одбиваме да ги потршиме нашите животи во чекање. Неправда е кога се тепаат новинари и критичари. Зарем тоа треба да се одмолчи?, рече Мицкоски.

- Advertising -

Поврзани новости